top of page
  • תמונת הסופר/תBoaz Cinnamon

משמעות ככלי להחלמה מפוסט טראומה וחרדה

בחירת משמעות נכונה לחיים מאוזנים ומשוחררים מטראומות וחרדות

אחד האנשים שתרם רבות לשינוי לטובה שקרה בחיים האישיים שלי, הינו אדם בשם "טוני רובינס", טוני הוא אמריקאי העוסק במוטיבציה ועוזר למאות אלפי אנשים ברחבי העולם לשנות את המודעות שלהם למודעות חיובית, כזו שתורמת לשגשוג, ליצירת שפע הנעה קדימה והנאה.

לא מזמן נתקלתי בסרטון וידאו שלו בעמוד הטיק טוק (קישור לוידאו בתחתית העמוד), והוא אמר כמה מילים שממש ממחישות את העוצמה הקיימת בבחירות שלנו, בדרך בה אנו בוחרים לחשוב.

הוא אמר "קודם כל יש את המשמעות שאתם בוחרים לתת לדברים ורק לאחר מכן יש את הרגש שעולה בכם אל מול הדברים שקורים לכם, אז מה המשמעות שאתם הולכים לבחור ולתת לדברים שקורים לכם"?


זה טלטל אותי!

ואני אסביר לכם איך הבנה של הדברים האלו יכולה לשנות לכם את החיים לטובה פשוטו כמשמעו.


בוא נגיד שאתם מתמודדים עם משהו שלילי בחיים שלכם כמו התמכרות פופולרית כגון אכילה רגשית, עישון סיגריות אולי ביטחון עצמי ירוד, או עם דברים מורכבים יותר כגון פוסט טראומה, או חרדות.

המציאות הזו מורכבת, דורשת מכם אנרגיה ומשאבים נפשיים כדי לצלוח את היום בשלום, והיא גם חוסמת אתכם מלהתקדם קדימה, לממש את הייעוד שלכם, להצליח בחיים!

אבל למה? למה מציאות מסוימת תגרום לאדם אחד מצוקה נפשית וסבל, ואותה מציאות תגרום לאדם אחר גל של מוטיבציה ודחיפה קדימה? מהו הדבר שמשפיע בצורה כה שונה על הבחירות שלנו בהתמודדות מול אתגרים דומים?


רגע..

אני רוצה בהערת סוגריים להגיד שאני לא מזלזל חלילה, אני יודע שיש אתגרים באמת קשים כגון מוות במשפחה, מחלה קשה, עוני, חרדות וטראומות קשות. אני יודע שיש אנשים שעברו התעללות בילדותם, שחוו ילדות מאתגרת ולא קבלו מספיק חום ואהבה, אני יודע שסבלתם הרבה ועדין אתם חווים סבל, ואני לרגע לא מקל ראש אל מול האירועים שקרו לכם בעבר, או אל מול עוצמת הרגשות שעולים בכם היום כתוצאה מהזכרות באותם אירועים.

אבל שוב, אני מבקש מכם לחשוב מהו ההבדל בינכם לבין אדם אחר שחווה מציאות קשה אבל נמצא היום במקום שונה משלכם, במקום טוב של יצירה, שמחה, אהבה והחלמה?

מה הסוד שלו?

מהו הכלי שעזר לו לנוע קדימה למרות גודל האתגר, למרות הקשיים?

והסוד הזה זהו מה ש"טוני רובינס", מדבר עליו.

הכוונה שאנו שמים בתוך הדברים. המשמעות שאנו יוצקים אל התוכן. המשמעות שאנו מעניקים לאירועים שקורים לנו.

זה מה שעושה את כל ההבדל.


מה שקורה זה טכני – הפרשנות שאנו מעניקים והמשמעות שאנו נותנים לדברים הופכת את זה לחוויה רגשית.

לדוגמא:

נהג שמקלל אתכם בכביש זה אירוע לא נעים אבל רק אם אנחנו לוקחים את זה אישית, רק אם אנחנו מערבים בזה את האגו שלנו, אם המשמעות שאנו שמים היא שמישהו תוקף אותנו, שהביטחון שלנו מאוים כרגע, שמידת ההצלחה שלנו בחיים תלויה ביכולת שלנו לעמוד מול האדם הזה ולהוקיע אותו. אז אנחנו מגיבים בהתאם, בתוקפנות חוזרת.

אבל אם אנחנו נותנים משמעות אחרת לאותו נהג מקלל, משמעות שהיא לא אישית, כגון הוא בטח מקלל את כולם, מסכן עובר עליו יום קשה, איזה כיף לי שאני מסוגל להכיל את הרגשות שלי ולהתנהג בצורה מתורבתת, אז אנחנו מגיבים ממקום אחר בוגר יותר, והרגשות שעולים בנו כתוצאה מההתפרצות של אותו נהג יהיו רגשות של גאווה בעצמנו, של חוסן מנטלי, של רחמים כלפי הנהג.

עכשיו תחשבו איך האדם שהגיב בתוקפנות וברגשות של זעם ממשיך את שגרת יומו, ואיך האדם שמגיב בצורה חיובית מתוך רגשות חיוביים ימשיך את שגרת יומו?

זהו מקרה פשוט וקלאסי, אבל מה קורה כשאנחנו לוקחים אירועים אישיים יותר כגון דברים שקורים לנו או קרו בעבר מול ההורים, מול בני הזוג או הילדים, מול עמיתים בעבודה, איך אנחנו מגיבים שם?


ובמקרים הקיצוניים יותר איך אנו מגיבים מול עוול רציני שבוצע כלפינו, כלפי פריצה לבית למרחב האישי, ופגיעה בביטחון שלנו. כלפי אלימות פיזית או מינית. איך אנחנו מגיבים לאירועים טראומתיים שקרו לנו בעבר.

גם כאן יש הבדל עצום בין אדם שמגיב בצורה שלילית, ואומר "אנשים הם רעים" "אנשים מחפשים רק איך לנצל אותך", "כל אחד אכפת לו רק מעצמו", "צריך להיזהר מאנשים", "אף אחד לא עושה כסף בקלות". ובסדר.. אני מבין מאיפה המשפטים האלה מגיעים. אני שמעתי אותם כל החיים מאנשים סביבי, אבל למרבה הפלא האנשים האלו שמדברים בצורה כזו מתנהלים בחיים בדרך של חשדנות, קמצנות, ומונעים מעצמם אהבה, יצירה ושמחה.


אבל מה אתה רוצה, זו האמת.. לא?

זהו שלא!


זו האמת של מי שבוחר לשים באירועי העבר שלו משמעות גדולה וכבדה כל כך. זה שמישהו אחד פגע בך בילדותך, לא אומר שכל בני האדם רעים.

זה ששודד פרץ לכם לבית לא אומר שהעולם הוא לא מקום בטוח.

זה שמישהו במשפחה שלכם מתמודד עם מחלה קשה, לא אומר שגם אתם הולכים להתמודד עם מחלה קשה.

אלא אם כן זו המשמעות שאתם שמים בדברים האלו, אלא אם כן אתם יושבים ומחכים לדברים הרעים שיקרו, ואז הם באמת קורים – כי זהו חוק היקום, אתם חושבים על משהו והוא קורה!

אז תחשבו טוב! תחשבו חיובי!

נכון באסה שקרה לכם משהו רע בעברכם, נכון זה כאב. אבל אל תתנו לזה משמעות רצינית כל כך.

תנו לזה משמעות מתאימה, משמעות חיובית שתעזור לכם לנוע קדימה.

זה ההבדל בין אדם שנע קדימה למרות שקרו לו דברים טראומתיים לבין אדם שנשאר מאחור, אל תהיו אלה שנשארים מאחור.


אני אגלה לכם סוד.

אדם שפגע בכם מינית – ניצל אתכם.

הוא פעל ממקום אגואיסטי של ניצול מי שהוא יכול כדי להגיע לסיפוק מיני. במקרה שלכם זה הייתם אתם אלה שנקלעו בדרכו. זה לא אומר עליכם שום דבר כבני אדם. זה לא אומר שאתם חלשים או חסרי אונים. זה לא אומר שאתם פגיעים היום. זה לא אומר שכל הגברים או הנשים הם פוגעים. וזה לא אומר שלא מגיעה לכם אהבה אמיתית בחיים.

אני יודע זה כואב. זה קשה. זה מזעזע.

אבל אין לכם ברירה אלא לתת למאורע שהיה בעבר את המשמעות המתאימה עבורכם להיום.

והמשמעות המתאימה במקרה הזה היא שחוויתם אירוע טראומתי, אירוע קשה, שהיה יכול לקרות לכל אחד אחר וגם קורה להרבה אנשים אחרים, ובמקרה המצער שלכם זה קרה לכם, ועכשיו אתם קמים וממשיכים קדימה כי האירוע הזה לא משנה את מי שאתם, אתם עדין מלאים ביופי וקסם, מלאים בחכמה, ביטחון ואהבה. אתם עדין מלאים בפוטנציאל אדיר והאירוע הזה לא עומד להכתיב את העתיד שלכם.

אם אתם נותנים לאירוע טראומתי משמעות מוחלטת שלילית ענקית, ואתם מדביקים על עצמכם מדבקה שצועקת "אני קורבן", "אני חלש וחסר אונים". אז איך אתם רוצים שיהיה לכם עתיד זוהר וחיובי?

לא כדאי לתת משמעות מתאימה יותר – "חוויתי אירוע טראומתי, מישהו ניצל אותי ברגעי חולשה, פגעו בי בדיוק כמו שהיו יכולים לפגוע בכל אדם אחר, זה לא אשמתי. אני יאפשר לעצמי את המרחב והזמן והטיפול המתאים כדי לעמוד חזרה על הרגליים ואני אמשיך הלאה, יש עוד חיים נפלאים לפני מלאים באנשים מדהימים ואוהבים, ואני ממתין לחיים שיגיעו לי מלאים בשמחה אהבה ויצירה".


לקחתי אתכם מדוגמא קלאסית ופשוטה, לדוגמא קיצונית ומורכבת וביניהם יש אינספור של מקרים ואירועי חיים בהם מגלמת תפקיד מכריע המשמעות שאנו נותנים לאותם אירועים.


אני מדבר הרבה על השקפת עולמי, על ההבנה שהעולם הזה משמש כבית ספר התפתחותי לנשמות שלנו, שכל דבר שקורה לנו, כל אדם שאנו פוגשים, יש לו תפקיד והוא משרת את מסע הנשמה, את ההתפתחות שלה.

כשאנו מבינים את זה, ואנו עומדים בפני אתגר, בפני מציאות קשה, אנו יכולים מתוך ראיית עולם זו, לבחור משמעות נבונה, כזו שתיקח אותנו צעד קדימה.

כן יהיו רגעים קשים שנבכה, שנחווה צער ואובדן, יהיו רגעים של חוסר וודאות, אובדן שליטה. אבל כל אותם רגעים לוקחים חלק מסיפור גדול יותר, סיפורה של הנשמה שלנו שעבורה אנו חיים ונמצאים כאן בעולם.

אין טעם לאחוז בצער, בטראומה, בחרדות.

אין טעם כי הנשמה היא אנרגיה חיה, בריאה, שופעת שמחה, אנרגיה של צמיחה, התפתחות אהבה ועשייה.

הנשמה זקוקה לפעמים ללמוד שיעורים דרך מקומות של קושי וצער, אבל ברגע שהשיעור נלמד היא רוצה חזרה את הצחוק וההנאה, וכשאנו נאחזים בעבר הטרגי ולא מרפים אנו מקשים על תהליך ההחלמה ועל הבריאות שלנו הנפשית והגופנית.

לא תמיד קל לבחור במשמעות הנכונה לאירועים, לא תמיד קל לזכור לענוד את המשקפיים המתאימים, אלה יעניקו לנו מסגרת של התפתחות והגשמה, ולכן אני מציע ליווי דרך שיחות וידאו, בהם אפשר לפתוח ולדבר על אירועים שקרו בעבר או מלווים אתכם גם היום. לשאול שאלות, לגלות סקרנות וללמוד ביחד מה הסיפור של הנשמה שלכם, מהם המשקפיים הנכונות עבורכם, כדי להצליח וליצור חיים של הגשמה שמחה ואהבה.


תודה שקראתם, מקווה שמצאתם תועלת – שלכם בועז זכריה סינמון.

ניתן ליצור עמי קשר בווצאפ במספר הפלאפון 0549070483

או דרך כתובת המייל boazzechria@gmail.com

מוזמנים לבקר בדף הבית של האתר הנמצא כאן.

מצרף קישור לקטע הווידאו בטיק טוק של טוני רובינס כאן


Comments


bottom of page