top of page
  • תמונת הסופר/תBoaz Cinnamon

אנרגית הרגש

השכל והרגש

השכל מעניק חשיבה טובה ומעמיקה, יכולת ניתוח ולמידה.

השכל הוא כלי שנועד לשרת את ההתפתחות שלנו וצריך ללמוד להשתמש בו.

הרגש זה אנרגיה

אנרגיה ממשית ופיזית, אנו חווים אותה בתחושות הפיזיות שלנו, רגשות חיוביים מעניקים לנו תחושות פיזיות של הרפיה, נשימות עמוקות, מחשבות איטיות, ואנו מכנים את ההרגשות האלו בשמות כמו "שלווה" "רוגע" נעימות" ו"הרמוניה".

הרגשות השלילים נחווים בצורה פיזית של כאבים, צמרמורות, מחנק, לחצים בחזה, ונשימות מהירות.

אותם אנו מכנים כרגשות של "עצבים" "לחץ" "מחנק" "כעס" ועוד..

כשאנו נוהגים ברכב, השכל תופס פיקוד, מצביע על סכנות, מראה לנו את הדרך, כשהוא אומר לנו לפנות ימינה אנו פונים ימינה, וכשהוא מורה לעצור אנו עוצרים.

כשאנו מתירים לרגש להיכנס בשעת נהיגה ומתעלים את האנרגיה שלו לנהיגה עצמה, אנו שמים את עצמנו במצב של סכנה ועלולים למצוא את עצמנו מוטלים הפוכים לצד הדרך.

זהו השכל יחד עם האינסטינקטים שמקבל את תמונת הכביש ובעזרת החלטות וחישובים מהירים מורה לנו באיזו פעולה לנקוט, וגם שם בכביש הרגש רוצה את המקום של לעבור את גבולות השכל, הרגש שמאמין בנצחיות הרוח על החומר, בכך שבכולנו חבוי גיבור על שיציל אותנו במקרה של תאונה.

כך גם בחיים עצמם, אירועים, אנשים, כל יום באים ומציפים את עולמנו, והשכל הוא שומר נאמן, כמו בכביש אומר לנו במה לבחור, לאן לפנות.

אך פה טמון הבדל קטן, כאן הרגש מגיע ולוחש לנו שאם נעז לחשוב או לפעול מעבר לצורת ההיגיון, נוכל באמת לפגוש בעולם הקסם, בפיות ודרקונים, אנחנו רק צריכים להאמין.

הוא אומר לנו לאהוב היכן שהשכל לא רואה אהבה

הוא אומר לנו להתגעגע היכן שהשכל רואה שחכה

הוא אומר לנו לקוות היכן שהשכל לא רואה תקווה

הוא אומר לנו שיש מקום לאינטימיות במקום שמזמן השכל אומר שאבדה

עכשיו אם נסתכל על השכל לבדו, לא נעז לגדול, להאמין, להתפתח, תמיד נשאר סגורים, מנוכרים, זרים לעצמנו ולאחרים.

ואם נסתכל על הרגש לבדו, נמצא את עצמנו מאבדים את עצמנו, את הגבולות, היציבות, האישיות, נהיה נתונים כל הזמן לתנודות שבאות מהרגש ומטלטלות את עולמנו.

רק מה שצריך הוא ללמוד ולמצוא את האיזון הנכון, איפה המקום שבו חייבים לפעול לפי השכל בשביל לשמור על היציבות, ואיפה המקום שבו אנחנו משתחררים מהכבלים של השכל ונותנים מקום לרגש.

הפתרון הוא בהבנה שהרגש הוא אנרגיה, לא כמו השכל, הרגש הרבה יותר עוצמתי, אנו חווים אותו בצורה ממשית ופיזית, הוא כאילו אומר לנו שאין בררה ואנו חייבים לפעול על פיו.

אבל שוב, הרגש הוא אנרגיה.

זה אומר שיש בנו את היכולת לעצב ולפסל את האנרגיה הזו לאיזו צורה שנבחר.

קורה דבר במציאות הממשית, מאורע כל שהוא, שמכין גל של אנרגיה זמינה, הגל הזה מציף את הגוף ורוצה לפרוץ החוצה, המקום של השכל הוא לעצור שניה אחת לפני שמשחררים את הגל בספונטניות, ולהחליט איפה אנו רוצים לשחרר אותו, איך אנחנו רוצים להשתמש באנרגיה הזו.

למשל אנרגיה שנוצרת ממאורע, מחשבה, מיופי, מאדרנלין, ממוזיקה, ממגע, ממשהו שראינו או שמענו, האנרגיה הזו זמינה לשימוש.

על פי רוב אנחנו לא מתעלים את האנרגיה אלא ממשיכים להתבונן במחשבות, במאורע שיצר את אותה אנרגיה ועל יד כך שאנו מעמיקים במחשבות אנו בעצם מעצימים את האנרגיה ויוצרים ממנה עוד ועוד.

לפעמים כשמדובר באירועים שאנו חווים אותם כשלילים, אנו מרגישים כאב ולחץ בגוף ובסופו של דבר משתמשים במונח "התפוצצתי" כשאנו מתעלים את האנרגיה הזו בצורה של צעקות, מכות, עצבים ושנאה, אנו יוצרים בומרנג הכרחי שבו על יד כך שאנו משליכים על אדם אחר את עוצמת אנרגית הרגש שלנו על ידי פעולות שליליות, אנו יוצרים אצל האדם השני את אותו התהליך של יצירת האנרגיה שיוצאת כהתפוצצות חזרה אלינו ושוב מחזק אצלנו וחוזר חלילה.

במהלך היום אנו חווים אירועים רבים, וחושבים מחשבות רבות שיוצרות עבורנו אנרגיה זמינה.

אנו מגיעים לבית בסוף יום כשאנחנו רוטטים מרוב אנרגיה, ורוצים לפרוק אותה, חלק פורקים אותה על ידי עישון ג'וינט, חלק על ידי שתייה של כמה בירות, חלק על ידי אכילת סוכר ופחמימות, וחלק על ידי סקס נטול משמעות.

המטרה של כול אלו היא להקהות ולשחרר את תחושת הרגש, להוריד את העוצמה שבה אנו חווים את האנרגיה הזו.

הרעיון הוא למצוא מקומות שבהם אנו יכולים לפרוק את הרגש בצורה נכונה, לתעל אותו למקום שבסופו של דבר ישרת את ההתפתחות שלנו.

לדוגמא ספורט, בכל הצורות שלו, הוא מקום שמאפשר לשחרר מעוצמות הרגש שהתאספו בנו ולהמיר אותם על ידי פעילות בריאה למשהו שמקדם את הבריאות, והנראות שלנו.

מקלחת ארוכה גם היא, על ידי זרם המים ונשימות עמוקות, אנו מאפשרים לתחושת האנרגיה הזו להתמוסס.

וכמובן הדבר הכי טוב הינו אהבה אמתית, לקחת את העוצמה הזו ולהעביר אותה למישהו אחר על ידי פעולה של חיבוק, נשיקות, מילים ופעולות, להטמיר את האנרגיה הזו ליצירת שדה אנרגיה חיובי עבור השני.

עכשיו נשאלת השאלה מה קורה אם אני לא במערכת יחסים כרגע

או מה קורה במצב שבו האנרגיות שאני מייצר במהלך היום כל כך גדולות ועוצמתיות, שפעילות ספורטיבית ומקלחת לא מספיקים.

התשובה לכך היא שעלי למצוא דרכים שונות ויצירתיות לשחרור האנרגיה הזו, וחשוב שאלו יהיו דרכים שבהם אני מתעל את האנרגיה למשהו חיובי שיוצר התקדמות והתפתחות עבור החיים האישיים שלי.

אפשר להגיד שהמצב הזה יוצר אומנים, אנשי רוח, חוקרים, ממציאים, מפתחים, סופרים ועוד..

למה?

בגלל שזוהי הדרך שנשארה לשחרר את האנרגיה בצורה חיובית ומקדמת.

אופציה אחרת היא מדיטציה, שבה אתה שוכב כמה שעות עסוק בנשימות, בהרפיה ונותן לאנרגיה הזו לצאת בצורה איטית ללא הרס.

חווית המדיטציה כשלעצמה היא חוויה מיוחדת, שבה אנו מגלים עד כמה השהייה ב"כלום", יוצרת עבורנו מרחב פנימי לעשייה.


Comments


bottom of page